Skip to content Skip to footer
Dotace pro rodinné domy
Dotace pro rodinné domy

Nový dotační program NZÚ „Oprav dům po babičce“

Máte rodinný dům a zvažujete jeho renovaci? Od září 2023 na ni budete moci získat v rámci nového dotačního programu peníze. Dotace s názvem “Oprav dům po babičce” pokryje 50 % způsobilých výdajů a obdržet můžete i finanční bonusy – a to vše ještě před samotnou renovací.

0 %
šetřete až 80 % nákladů 
na elektřinu ročně
0 %
až 50 % dotace na pořízení fotovoltaické elektrárny

Kdo má na příspěvek nárok?

Na státní dotaci na fotovoltaický ohřev vody mají nárok vlastníci či spoluvlastníci rodinných domů a trvale obývaných rekreačních objektů, kteří jsou nejvíce ohroženi energetickou chudobou.

Důležitá podmínka:

  • žadatel i všichni členové domácnosti pobírají ke dni podání žádosti starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně nebo
  • žadatel kdykoli v období mezi 12. 9. 2022 a dnem podání žádosti o dotaci pobíral příspěvek na bydlení (není nutné, aby jej pobíral po celou dobu)
  • žadatel musí být (spolu)vlastníkem domu a mít v něm trvalý pobyt před 12. 9. 2022

Jaká opatření si mám vybrat?

Cílem dotace Oprav dům po babičce je komplexní renovace starších budov. Základním opatřením, které podmiňuje možnost získat finanční prostředky v tomto programu, je optimální zateplení. K němu je pak možné přidat výměnu zdroje tepla, instalaci fotovoltaiky, dešťovku, zelenou střechu nebo třeba dobíjecí bod pro elektromobil a získat navíc kombinační bonus. V případě, že starší budova není ve stavu vhodném k rekonstrukci, je možné ji odstranit a na jejím místě postavit nový dům. I v tomto případě je možné dotaci čerpat.

Kdy si mám žádost podat?

Příjem žádostí byl spuštěn 26. září 2023. Žádost o dotaci můžete podat před provedením prací, v jejich průběhu i po jejich ukončení. Na realizaci zvolených úsporných opatření pak máte dva roky.

Kolik peněz mohu získat?

Dotace je financována z Modernizačního fondu, tedy z peněz Evropské unie. Celkem je pro dotace z Nové zelené úsporám připraveno 55 miliard korun.

Podporu fond může poskytnou buď formou dotace u žádostí podaných po realizaci opatření, nebo formou zálohy u žádostí podaných ještě před dokončením realizace. Získat můžete až 1 milion korun na optimální zateplení plus dotaci na další úsporná opatření až ve výši jejich limitů – například až 220 000 Kč na fotovoltaiku nebo až 140 000 Kč na tepelné čerpadlo.

Zdroj: Státní fond životního prostředí ČR

K žádostem o optimální zateplení bude navíc dostupný zvýhodněný úvěr od vybraných stavebních spořitelen.

Další bonusy

Dotační program Oprav dům po babičce klade důraz na podporu mladých rodin, které často čelí vysokým životním nákladům a obtížím při získávání hypotečních úvěrů. Proto můžete získat rodinný bonus ve výši 50 000 Kč na každé nezaopatřené dítě nebo 25 000 Kč v případě střídavé či společné péče.

Domácnosti z Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje a z obcí podporovaných státem navíc dostanou bonus 10 % z celkové výše dotace. Podobné zvýhodnění platí i pro území bývalých vojenských újezdů.

Žadatelé, kteří kromě dotace na zateplení požádají ve stejné žádosti o další úsporná opatření, dostanou kombinační bonus ve výši 10 000 korun za každou kombinaci.

Dotace NZÚ vyřídíme za vás

Zorientovat se v podmínkách a možnostech tohoto dotačního programu nemusí být snadné – od toho jsme tu my, abychom za vás všechno papírování vyřídili. Vyplňte krátký poptávkový formulář a naši specialisté vám rádi pomohou najít nejvhodnější řešení přesně pro vaši domácnost.
Zanechte nám kontakt, zavoláme vám zpět

Nezávazná poptávka