Skip to content Skip to footer
Dotace pro rodinné domy
Dotace pro rodinné domy

Dotační program NZÚ Standard

Tato dotace pro rodinné domy je určena vlastníkům samostatně stojících rodinných domů, řadových domů a rekreačních objektů využívaných k trvalému bydlení. O dotaci mohou požádat i stavebníci a nabyvatelé nových rodinných domů. U rekreačních objektů je podmínkou trvalý pobyt žadatele nebo jiné osoby minimálně dva roky před podáním žádosti o dotaci. Příjemcem dotace může být i příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem.

V rámci NZÚ můžete žádat o finanční podporu na různá opatření, například na zateplení domu, využívání dešťové vody či na stavbu zelené střechy. Níže se zaměříme na opatření, která se nás týkají, takže fotovoltaické systémy a ohřev teplé vody.

0 %
šetřete až 80 % nákladů 
na elektřinu ročně
0 %
až 50 % dotace na pořízení fotovoltaické elektrárny

Dotace na fotovoltaické systémy

Dotace na fotovoltaické systémy (FVE) se pohybují v rozmezí 60 000 Kč až 220 000 Kč, v závislosti na velikosti vaší fotovoltaiky a kapacitě baterií.

Dílčí položky fotovoltaických elektráren jsou dotovány podle této tabulky:

Instalované části systému FVEVýše podpory [Kč]
Minimální instalace o výkonu 2 kWp60 000
Minimální instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla100 000
Za 1 kWp instalovaného výkonu nad 2 kWp10 000
Za 1 kWh el. akumulačního systému s akumulátory na bázi lithia10 000

Dotace na ohřev teplé vody

Dotace na ohřev teplé vody je poskytována na instalaci fotovoltaického nebo termického systému na ohřev vody.

Jaký je mezi tím rozdíl?

Termický ohřev vody funguje pomocí solárních kolektorů. Ty mají v sobě speciální tekutinu, která absorbuje přímé i nepřímé sluneční záření. Teplo je předáváno do akumulační nádrže, ze které čerpáte vodu. Tento systém funguje i při nízkých venkovních teplotách a náklady na ohřev vody se tak mohou snížit až o 70 %.

U fotovoltaického systému se voda ohřívá pomocí elektřiny, kterou vyrobí fotovoltaické panely. Elektřina je přiváděna přímo k topnému tělesu v bojleru. Systém je bezúdržbový a funguje i při částečném zastínění panelů.

Označení podporovaných opatřeníPodporovaná opatřeníVýše podpory [Kč]
SOLSolární termický ohřev vody, plocha apertury panelů min. 1,8 m²45 000
SOL+Solární termický ohřev vody s přitápěním, plocha apertury panelů min. 3,6 m²60 000
FVSolární fotovoltaický ohřev vody, instalovaný výkon min. 1,5 kW45 000
TČ-VTepelné čerpadlo pro ohřev vody 45 000

Ekomobilita

Tato podpora je poskytována na pořízení a instalaci jedné dobíjecí stanice pro osobní elektromobil a dalších zařízení nezbytných pro její provoz. Získat můžete příspěvek až 15 000 Kč.

Získejte dotační bonusy

NZÚ nabízí finanční podporu, která je navržena tak, aby zájemce motivovala ke kombinaci různých úsporných opatření a tím maximalizovala účinnost investic. Díky kombinačnímu bonusu tak můžete navíc získat 10 000 Kč za každou kombinaci opatření. Pokud si například pořídíte fotovoltaiku v kombinaci se zateplením a dešťovkou, získáte navíc 20 000 Kč.

Kromě toho Nová zelená úsporám zohledňuje i regionální aspekty, proto mohou žadatelé z určitých regionů získat dodatečné finanční benefity. Pokud žádáte o dotaci v Karlovarském, Moravskoslezském či Ústeckém kraji či v obcích podporovaných státem, získáte bonus 10 % z celkové výše dotace.

Kdo může o dotace žádat?

Můžete příspěvek na ekologický a ekonomický zdroj energií dostat i vy? Pokud splňujete následující podmínky, tak určitě ano.

  • Jste plnoletým vlastníkem, stavitelem či nabyvatelem nemovitosti na území ČR.
  • Nemovitost slouží k trvalému obývání. Dotaci můžete nově dostat i na chatu či chalupu, ale jen v případě, že tam máte vedený trvalý pobyt.
  • Nový zdroj energie byl či bude instalován a plně uhrazen po 1. lednu 2021. O dotaci podle nových podmínek NZÚ můžete tedy žádat i zpětně.
  • Dotaci můžete použít na více nemovitostí. Pokud vlastníte několik domů, můžete dotaci čerpat opakovaně. Dotace je totiž vázaná na evidenční číslo, nikoliv na osobu.
  • NZÚ podporuje jak rodinné, tak bytové domy. V případě rodinných domů je omezení jediné – nesmí se v nich nacházet více než 3 bytové jednotky. Zisk dotace pro bytové domy je podmíněn souhlasem všech vlastníků bytových jednotek.

Dotace NZÚ vyřídíme za vás

Zorientovat se v podmínkách a možnostech tohoto dotačního programu nemusí být snadné – od toho jsme tu my, abychom za vás všechno papírování vyřídili. Vyplňte krátký poptávkový formulář a naši specialisté vám rádi pomohou najít nejvhodnější řešení přesně pro vaši domácnost.
Zanechte nám kontakt, zavoláme vám zpět

Nezávazná poptávka